Katar sienny, czyli wiosenny atak pyłków

Katar sienny, w nomenklaturze medycznej zwany alergicznym nieżytem nosa jest reakcją organizmu na alergen wziewny, czyli pyłki roślin lub zarodniki grzybów. Najczęstszymi objawami są zatkany i cieknący nos, uporczywy świąd, a także kichnięcia występujące w seriach. Objawy te mogą utrzymywać się nawet przez kilka tygodni. Na pierwszy rzut oka objawy często przypominają zwykłe przeziębienie. Jak więc odróżnić katar sienny od zwykłego kataru i jak go leczyć?

Katar sienny bardzo często ma charakter sezonowy i wynika z alergii, jak już zostało wspomniane we wstępie, na pyłki roślin, m.in.: olchy, brzozy, leszczyny, traw lub zarodniki grzybów, głównie z gatunków Alternaria i Cladosporium. Olcha i kwiaty topoli mocno utrudniają życie alergikom na początku wiosny. Z kolei od połowy czerwca do końca sierpnia we znaki dają się pokrzywa i bylica, które określane są mianem jednych z najsilniejszych alergenów.

Flagowym objawom alergicznego nieżytu nosa towarzyszą też dodatkowe objawy, takie jak: łzawienie i zaczerwienienie spojówek, ból głowy, nudności, kaszel, wypryski skórne czy gorączka. Zdarza się, że pojawią się również zmęczenie, drażliwość, problemu z koncentracją, snem oraz roztargnienie.

Wymienione symptomy zazwyczaj mocno wpływają na obniżenie jakości życia osób zmagających się z przewlekłym katarem, który co warte podkreślenia, dotyka nie tylko osoby dorosłe, ale i dzieci.

Czym jest katar sienny i co go powoduje?

Słowo alergia pochodzi od dwóch łacińskich słów: „allos”, czyli „inny” oraz „ergos” oznaczający „reakcja”. Alergia jest więc niczym innym jak niepoprawną reakcją organizmu na dany związek. W reakcję alergiczną bardzo mocno zaangażowany jest nasz układ odpornościowy (immunologiczny), którego komórki określają obcą substancję jako wroga i dążą do jej zniszczenia.

katar sienny
Alergia na pyłki

Obrazowo można przedstawić to w ten sposób: rośliny kwiatowe uwalniają malutkie cząsteczki, które nazywamy pyłkami. Są one przenoszone przez wiatr do innych roślin. Celem takiego procesu jest zapłodnienie. Po drodze jednak małe cząsteczki trafiają na osobę, której  błona śluzowa górnych dróg oddechowych jest bardziej wrażliwa na pewne substancje niż u innych i po kontakcie z danym pyłkiem dochodzi reakcji alergicznej.

Jak leczyć katar sienny?

Leczenie kataru siennego powinno być poprzedzone postawieniem diagnozy. Niezbędne jest więc wykonanie testów alergicznych, których celem jest określenie konkretnych alergenów odpowiedzialnych za objawy. W leczeniu alergicznego zapalenia błon śluzowych wykorzystywane są przede wszystkim leki antyhistaminowe oraz kortykosteroidy w postaci aerozolu.

Niektórzy z katarem siennym zmagają się nawet kilka lat. Dobrą wiadomością dla tych, którym wiosna i okres kwitnienia roślin nie kojarzy się najlepiej, jest możliwość zniwelowania objawów, a nawet całkowite wyleczenie. Należy pamiętać jednak, że podstawą jest odpowiednio zaplanowany sposób leczenia i właściwie dobrane leki.

Popularnymi metodami leczenia kataru siennego jest m.in. odczulanie (immunoterapia swoista), kortykosteroidy doustne oraz leki antyleukotrienowe. Odczulanie polega na podawaniu alergikowi dawek szczepionki, które zawierają w sobie alergen, na który uczulona jest dana osoba. Głównym celem odczulania jest wytworzenie tolerancji organizmu na uczulającą substancję, tak, aby maksymalnie zniwelować potrzebę podawania leków na alergię. Odczulanie polega na podawaniu alergikowi dawek szczepionki podskórnie. Stosuje się też podawanie alergenu w formie tabletki, kropel pod język lub syropu.

Czy istnieją przeciwwskazania do odczulania?

Niestety tak, i w tym momencie należy zapoznać się z listą przeciwwskazań do odczulania.
To przede wszystkim dzieci poniżej 5 roku życia, osoby chorujące na ciężką postać astmy, osoby cierpiące na choroby autoimmunologiczne, nowotworowe i posiadające współistniejące ciężkie choroby układu krążenia, osoby zmagające się z ciężkim atopowym zapaleniem skóry i kobiety w ciąży.

Immunoterapia swoista jest procesem, który trwa zazwyczaj 3-5 lat. Odpowiednio wczesne podjęcie terapii pozwala na zahamowanie rozwoju zapalenia alergicznego, a dodatkowo przywraca właściwe funkcjonowanie organizmu i pozwala uniknąć astmy oskrzelowej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może ci się też spodobać