Zmarł profesor Marian Zembala

Marian Zembala w 2015 roku. Fot. Wikipedia

W dniu 19 marca 2022 roku, w wielu 72 lat zmarł prof. dr hab. n. med. Marian ZEMBALA, jeden z najwybitniejszych polskich kardiochirurgów. Profesor Zembala to emerytowany Kierownik Katedry i Oddziału Klinicznego Kardiochirurgii, Transplantologii, Chirurgii Naczyniowej i Endowaskularnej Wydziału Nauk Medycznych w Zabrzu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. To także Profesor Honorowy Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, były dyrektor Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu (1993-2022), były Minister Zdrowia RP (2015) oraz wieloletni konsultant krajowy w dziedzinie kardiochirurgii (2011-2016).

Zapisał się w historii jako jeden z założycieli Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii w Zabrzu.

Następca Religi w Śląskim Centrum Chorób Serca

Prof. Zembala stał się następcą Religi, jako transplantolog i dyrektor Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, które stało się największym ośrodkiem transplantologicznym w kraju i Europie. Jako pierwszy przeszczepił jednocześnie serce i płuca ( pacjent Marek Breguła cieszy się do dziś dobrym zdrowiem) oraz serce i nerki. Jego największe sukcesy zawodowe są związane z zabrzańskim ośrodkiem, który był jego oczkiem w głowie. Rozwinął go, rozbudował, wzniósł na poziom światowy.

Prof. Zembala rozpoczął i rozwinął m.in. w ośrodku program transplantacji płuc, by chorzy nie musieli wyjeżdżać na drogie operacje za granicę, a także wprowadził transplantacje płuc dla chorych z mukowiscydozą.

Kilka lata temu, prof. Zembala, były minister zdrowia w rządzie premier Ewy Kopacz, doznał udaru i od tego czasu poruszał się na wózku. Był wówczas prezesem Europejskiego Towarzystwa Kardio-Torakochirurgicznego.

Mimo choroby, codziennej rehabilitacji, nie zwolnił jednak tempa pracy.

– Świat widziany z perspektywy inwalidzkiego wózka to świat większej pokory. Z wózka widzi się więcej, dokładniej – przyznawał w jednym z wywiadów.

Śląski Uniwersytet Medyczny, z którym profesor był związany przez długie lata, opublikował na swoim profilu Youtube wykład honorowy prof. Zembali

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może ci się też spodobać