forum medyczne

Forum medyczne. Porady medyczne. Forum psychologiczne. Lekarze.

Forum poświęcone chorobom, zdrowiu intymnemu, psychicznemu, nerwicom.

sklep medyczny

Strefa czasowa UTC [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 5 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Wyściółczak
Użytkownicy

Tydzień temu odebrałam wyniki tomografii komputerowej głowy mojej mamy. Wszystko jest ok, zaniepokoił mnie tylko jeden wpis w wyniku:"W rzucie komory IV, po dożylnym podaniu środka kontrastującego widoczny jest obszar nieco intensywniejszego wzmocnienia, dość dobrze odgraniczony, z drobnym zwapnieniem, średnicy około 11mm-obraz pozorny?, zmiana o charakterze wyściółczaka?-do rozważenia pogłębienie diagnostyki o badanie MRI"
Szczerze mówiąc jestem przerażona, bo z tego, co wyczytałam ten wyściółczak, to nowotwór mózgu. Mama już jest po wizycie u neurologa,który nic nie może stwierdzić bez rezonansu. Rezonans jest 1 lutego, natomiast wynik około tydzień póżniej. Jeszcze nigdy się tak nie bałam... Proszę o jakieś informacje. Cały czas płacze i mam nadzieję, że badanie MRI pokaże, że to jednak nie nowotwór. Jeśli to rak, to jakie są szanse na całkowite wyleczenie i jak wygląda leczenie? Dodam, że mama ma 52 lata, ogólnie jest zdrowa, z objawów o których czytałam w internecie ma tylko bóle głowy. Proszę o pomoc... Jakoś muszę przetrwać do lutego, a póki co nie mogę spać, jeść i ciągle płaczę...

Wyświetl profil Wyślij prywatną wiadomość  

Tytuł:
Ekspert
Ekspert
Awatar użytkownika

Proszę się na razie nie emocjonować,badanie nie jest jednoznaczne,tym bardziej że występuje obraz pozorny,który może fałszować wynik badania,zwapnienia wskazują na stany pozapalne a tu przyczyn może być wiele,również pozytywnym objawem jest,że jak Pani pisze brak objawów .Więc wynik nie jest przesądzony.Dopiero wykonanie MRI (pełne) lub PET-CT pozwoli na ocenę.W najgorszym razie dobre odgraniczenie zmiany jest lepszym prognostykiem w leczeniu.I rokowania są dobre.Oczywiście wszystko zależy od stanu a ten w pierwszej kolejności musi zostać oceniony na podstawie badań a następnie już od stanu czy wycięcie czy leczenie skojarzone.Jest kilka metod leczenia ale wszystko zależy od diagnozy.

Tytuł:
Użytkownicy

Dziękuję za szybką i pocieszającą odpowiedż:) Moja mama nie wie, że to może być guz,bo na szczęście neurolog u którego była nie nazwał rzeczy po imieniu. Wiem o tym ja i muszę mieć dużo pozytywnej energii, żeby moja mama też ją miała. Mam nadzieję, że teraz będzie mi łatwiej przetrwać te 4 tygodnie, może nawet dzisiaj coś w końcu zjem i spokojniej zasnę;) Jeszcze raz bardzo dziękuję:)

Użytkownicy

Przepraszam, nie wiedziałam, że należy pisać w rozpoczętym już temacie, bo sądziłam, że tych tematów już nikt póżniej nie czyta. Mam jeszcze dwa pytania związane z wyściółczakiem:1 Czy możliwe jest, że w głowie osoby chorującej na wyściółczaka występują np. tylko niewielkie zwapnienia, a nie ma np. jakiegoś krwawienia wewnątrz czaszkowego czy obrzęku? i 2 Czy osoba po operacji wycięcia guza ma szansę żyć np. 20 lat czy to już raczej nie możliwe? Przepraszam, że drążę ten temat. To czekanie na rezonans i na wynik jest dla mnie bardzo trudne i sporo nerwów mnie kosztuje...

Tytuł:
Ekspert
Ekspert
Awatar użytkownika

tczewianka25 pisze:
nie wiedziałam, że należy pisać w rozpoczętym już temacie, bo sądziłam, że tych tematów już nikt póżniej nie czyta
każdy rozpoczęty temat jest obserwowany i jeśli ktoś w nim napisze odpowiadający otrzymuje o tym info.
tczewianka25 pisze:
1 Czy możliwe jest, że w głowie osoby chorującej na wyściółczaka występują np. tylko niewielkie zwapnienia, a nie ma np. jakiegoś krwawienia wewnątrz czaszkowego czy obrzęku?
nie musi być takich oznak
tczewianka25 pisze:
2 Czy osoba po operacji wycięcia guza ma szansę żyć np. 20 lat czy to już raczej nie możliwe?
bardzo istotne jest tu stan i wiek,okres przeżycia 10 letniego(w takich kategoriach się ocenia) ocenia sie na ok 25 %

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 5 ] 

Strefa czasowa UTC [letni]