forum medyczne

Forum medyczne. Porady medyczne. Forum psychologiczne. Lekarze.

Forum poświęcone chorobom, zdrowiu intymnemu, psychicznemu, nerwicom.

sklep medyczny

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 3 ] 
Autor Wiadomość
Użytkownicy

Witam!
Proszę o pomoc: Dostałam skierowanie do szpitala - macica mięśniakowata - usunięcie trzonu macicy. Byłam na konsultacji w szpitalu - zakwalifikowana. Mam wyznaczoną datę. Ale teraz - wątpliwości. By wypowiedź nie była chaotyczna - wypunktuję i zadam na koniec pytania:

1. Mięśniaki rozrosły się (prawie rozmnożyły) w przeciągu ok. 8-9 miesięcy. Wcześniej przez kilkanaście lat był jeden niewielki. "Rozmnożyły się" prawdopodobnie po zabiegach rehabilitacji niby na dyskopatię (prądy). Niby - bo teraz czytam, że ból w dole pleców (u mnie L-5 S-1) może być spowodowany właśnie mięśniakami.
2. W czasie tych kilku miesięcy - anemia (7 hemoglobiny) i żadne łykane żelazo nie pomaga, bo silne krwawienia i co "podciągnę" HGB - to raz w miesiącu, przez 6 dni -wykrwawiam.
3. Anemia wywołała u mnie: skoki ciśnienia, kołatanie serca, szumy w uszach i coś, co odkryłam niedawno jako ponoć jednostkę medyczną: zespół niespokojnych nóg.

Moje wątpliwości:
1. Czy usunięcie trzonu macicy powoduje zanik miesiączek? Jestem laik ale tak sobie myślę, że przydatki przecież zostają.
2. Czy to prawda, że wtedy szybciej jest menopauza czy dopiero, jak usunie się wszystkie narządy?
3. Czy można zastosować jakieś inne leczenie niż usunięcie trzonu?
4. Czy będę skazana na branie leków hormonalnych po operacji?

Wiem, powinnam na te pytania znać odpowiedź od mojego ginekologa. Ale nie znam. Czytam w necie, ale im dłużej czytam, tym bardziej jestem głupia. Nie stać mnie na kolejną prywatną wizytę a w przychodni lekarz powiedział, że jak do tej pory chodziłam prywatnie to on nie będzie kontynuował państwowo. Pewnie ma rację ale ja mam wątpliwości.
Bardzo proszę o pomoc.
Pozdrawiam
ALicja

Wyświetl profil Wyślij prywatną wiadomość  

Tytuł:
Ekspert
Ekspert
Awatar użytkownika

Odpowiedz na pani pytania:

1.Tak wyciecie macicy powoduje zanik miesiaczek (po samym zabiegu mogą pojawiać się plamienia i krwawienia przez pewien czas)jednakże i tu odpowiedź na 2 pytanie
2. Jajniki jesli nie zostaną usunięte dalej będą pracować - produkować estrogeny co w konsekwencji nie doprowadzi do przedwczesnej menopauzy (gdyby jajniki zostały usunięte - tak by się stało). Czasami szybciej zanika produkcja hormonów przez jajniki ale są to rzadkie przypadki.
3. Leczenie mięsniaków zależy od: wielkości i ich liczby, pani wieku, chęci zachowania płodności.
W przypadku małych bezobjawowych mięsniaków, stosuje się tylko kontrolę co 3-6 miesięcy.
Zabieg operacyjny powinien być rozwazony gdy:
- trzon macicy odpowiada wielkoscia 3 miesięcznej ciaży
- występują obfite krwawienia z macicy - szczególnie gdy wywołują anemię
- pojawiają się bóle w jamie podbrzusznej
- następuje szybki wzrost guzów bąc całej macicy.

Jak widać w pani przypadków jest kilka wskazań do zabiegu operacyjnego.

4. Nie jest powiedziane, leczenie zastępcze wdrażane jest gdy zostanie stwierdzony niedobór hormonów wytwarzanych przez jajniki.

.
Nie udzielamy porad poprzez prywatne wiadomości

Tytuł:
Użytkownicy

Pięknie dziękuję za odpowiedź :):):)

Wyświetl profil Wyślij prywatną wiadomość  

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 3 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]