forum medyczne

Forum medyczne. Porady medyczne. Forum psychologiczne. Lekarze.

Forum poświęcone chorobom, zdrowiu intymnemu, psychicznemu, nerwicom.

sklep medyczny

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 4 ] 
Autor Wiadomość
Stały Bywalec
Stały Bywalec

Mam takie pytanie, czy pęcherzyk ten ktory peka i uwalnia komorke jajową on rośnie w 1 dniu cyklu czy po miesiaczce?
Tak sie zastanawiam bo ginekolog mi mowila, ze mozna zajsc w ciaze wtedy kiedy np peka pecherzyk i uwalnia sie komorka itp wtedy sa te dni plodne, takze zastanawiam sie bo moje kolezanka zaszla w ciaze 2 dni po miesiczce i wspolzyla tylko raz..wiec jak to mozliwe..a przeciez komorki by nie zyly np az 1,5 tyg do owulacji...

Wyświetl profil Wyślij prywatną wiadomość  

Tytuł:
Ekspert
Ekspert
Awatar użytkownika

Pekniecie pecherzyka Graafa i uwolnienie go do jajowodu jes to owulacja. W fazie przedowulacyjnej czyli tzw. przed folikularnej dochodzi do narastania blony sluzowej macicy, oraz dojrzewanie pecherzykow pod wplywem okreslonych hormonow ktory we wspomnianej juz fazie owlacji zostaje uwolniony.

Wszystko jest mozliwe ze kolezanka zaszla w ciaze 2 dni po miesiaczke. Wszystko zalezy od dlugosci cyklu.

Przy 28 dniowych cyklach cykl kobiety wyglada tak
1-13 dzien cyklu - faza folikularna
14 dzien cyklu - owulacja
15-28 dzien cyklu - faza lutealna

Zalozmy ze kolezanka ma 24 dniowe cykle

24 - 14 = 10 zatem 10 dnia cyklu nastapila owulacja.
Czyli 1-9 faza folikularna
10 dc = owulacja
11-24 - faza lutealna

Wszystko zalezy od dlugosci cyklu. I mozna jak najbardziej zaraz po miesiacce zajsc w ciaze jesli tylko ma sie krotkie cykle.

A i pecherzyk uwalnia sie nie po 14 dniach po 1 miesiaczce tylko, 14 dni przed nastepna miesiaczka :) Dlatego trzeba zawsze brac poprawke ze cos sie moglo w cyklu przesynac i owulacja mogla nastapic wczesniej / pozniej. Byc moze tak bylo u pani kolezanki. Cykl pod wplywem np; zmiany klimatu sie skrocil i zaszla w ciaze zaraz po miesiaczce. Wszytsko jest mozliwe.

.
Nie udzielamy porad poprzez prywatne wiadomości

Tytuł: odp
Stały Bywalec
Stały Bywalec

dziekuje, wiec ten pecherzyk nie wzrasta w 1 dniu cyklu tak? mi chodzilo o to kiedy on zaczyna rosnac? ja mam cykle 29 dniowe

Wyświetl profil Wyślij prywatną wiadomość  

Tytuł:
Ekspert
Ekspert
Awatar użytkownika

Przy cyklach 29 dniowych owulacja ma miejsce ok. 15 dnia cyklu zatem od 10/11 do 19 dnia cyklu ma pani dni plodne. Wtedy uwolniona zostaje komorka jajowa.

Pecherzyk zaczyna dojrzewac pod wplywem hormonow, w pierwszej fazie cyklu czyli od 1 dnia cyklu. Jednakze musi on DOJRZEC i zostac uwolniony (owulacja). Bylo by to bez sensu gdyby niedojrzały pecherzyk został wydalony. Wraz ze wzrostem estrogenów w organizmie kobiety rośnie jajeczko, po owulacji poziom estrogenów sie obniża.

Wiec nie wazne jest kiedy rosnie ale kiedy zostaje uwolniony!

.
Nie udzielamy porad poprzez prywatne wiadomości

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 4 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]