forum medyczne

Forum medyczne. Porady medyczne. Forum psychologiczne. Lekarze.

Forum poświęcone chorobom, zdrowiu intymnemu, psychicznemu, nerwicom.sklep medyczny
Strefa czasowa UTC [letni]
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 1 ] 
Autor Wiadomość
Post: 2013-03-21, 08:59 
Offline
Użytkownicy

Rejestracja: 2011-02-01, 22:05
Posty: 30465
LJ/Rynek Zdrowia | 20-03-2013 18:10

Firma farmaceutyczna twierdzi, że bez jej udziału NFZ ograniczył zakres finansowania leków dostępnych w ramach chemioterapii niestandardowej. Płatnik odpowiada, że podmiot mija się z prawdą.
Firma Celgene rozesłała do mediów swoje stanowisko w sprawie ustanowienia przez NFZ nowych cen leków: azacytydyny (Vidaza) i lenalidomidu (Revlimid).

W opinii firmy, NFZ ograniczył zakres finansowania leczenia tymi produktami w ramach chemioterapii niestandardowej dla pacjentów chorych na zespoły mielodysplastyczne i szpiczaka mnogiego, opierając się o rekomendacje AOTM z lutego 2013 roku.

Zdaniem firmy, cena leku już została obniżona do poziomu najniższej w Europie. "Obecne wyliczenia NFZ są znacznie niższe, co jest dla nas niezrozumiałe. Ponadto nie są nam znane wyniki, mechanizm ani podstawa prawna dokonania tej kalkulacji".

Po drugie firma zauważa, że art. 70 ustawy refundacyjnej gwarantuje dotychczasowe zasady finansowania chemii niestandardowej do końca 2013 roku. Dodaje, że nowe ceny obu leków zostaną ustalone po wszczęciu procedury refundacyjnej (złożenie wniosku przez podmiot odpowiedzialny o objęcie refundacją leku) i po przeprowadzeniu negocjacji cenowych.

- Nie jest prawdą, że Fundusz obniża poziom finansowania chemioterapii niestandardowej. Dowodem na to są rosnące wydatki w ciągu ostatnich lat: od 111 mln zł w 2010 roku do 149 mln zł w 2012 roku - informuje Magdalena Szefernaker z Centrali Funduszu.


Ocenia, że NFZ postępuje zgodnie z art. 70 ust. 1 i ust. 2 ustawy o refundacji leków, który mówi o tym, że świadczenia chemioterapii niestandardowej realizowane są na dotychczasowych zasadach nie dłużej jednak niż do dnia 31 grudnia 2013 roku, czyli zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia z dnia 30 sierpnia 2009 roku w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu programów zdrowotnych.

- Oznacza to, że akceptacja finansowania świadczenia w programie chemioterapii niestandardowej przez dyrektora oddziału wojewódzkiego NFZ następuje na podstawie wniosku po spełnieniu warunków zawartych w rekomendacji Prezesa Agencji Oceny Technologii Medycznych - wyjaśnia przedstawiciel płatnika.

W rekomendacji z 25 lutego br. Rada Przejrzystości opowiedziała się za pozostawieniem lenalidomidu w skojarzeniu z deksametazonem w leczeniu dorosłych pacjentów ze szpiczakiem mnogim, realizowanego w ramach terapeutycznego programu zdrowotnego chemioterapii niestandardowej pod warunkiem obniżenia ceny preparatu do poziomu efektywności kosztowej. "Koszt leczenia jest bardzo wysoki i przekracza ustawowy próg opłacalności" - stwierdzili w swojej opinii członkowie Rady.

Rada nie zgodziła się także na usunięcie podania azacytydyny w ramach chemioterapii niestandardowej, rekomendując umieszczenie leku w katalogu substancji czynnych stosowanych w chemioterapii. Warunkiem refundacji leku powinno być obniżenie jego ceny poniżej progu opłacalności, wykazanego w analizie efektywności kosztowej.


Na górę
 Wyświetl profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 1 ] 

Strefa czasowa UTC [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  


sklep medycznyTechnologię dostarcza phpBB3® Forum Software © phpBB Group