forum medyczne

Forum medyczne. Porady medyczne. Forum psychologiczne. Lekarze.

Forum poświęcone chorobom, zdrowiu intymnemu, psychicznemu, nerwicom.

sklep medyczny

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 3 ] 
Autor Wiadomość
Użytkownicy
Awatar użytkownika

W związku z wieloma przeróżnymi objawami ze strony układu pokarmowego, począwszy od zgagi poprzez bóle brzucha w lewym dole biodrowym, zaparcia kilkunastodniowe po biegunki, wymioty.... na badaniu USG jamy brzusznej wykazano jelito spastyczne. Po jakimś czasie trafiłam go gastrologa który przepisał debretin, sądził, że to ZJD jednakże po trzech miesiącach leczenia wspomnianymi tabletkami jelito w badaniu przez powłoki brzuszne nadal wyczuwalnie zmienione, pokręcone... Tylko, że uciążliwe objawy uspokoiły się i mogę normalnie funkcjonować.
Na kolonoskopię z samą możliwością zarejestrowania się muszę czekać do przyszłego roku.

Co oznacza jelito spastyczne i dlaczego nadal takie jest pomimo uregulowania wypróżnień.

Wyświetl profil Wyślij prywatną wiadomość  

Tytuł:
Ekspert
Ekspert
Awatar użytkownika

ZJD(IBS) w zależności od stanu może trwać w leczeniu nawet kilka miesięcy.Sam Debretin to trochę za mało na poprawę perystaltyki jelit.Dodatkowo są wskazane pewne zalecenia i stosowanie diety lekkostrawnej.Zalecenia:
Niewielkie objętościowo posiłki, ale często (5-6 razy)długie przerwy powodują,że soki żołądkowe działają na pusty żołądek i podrażniają jego śluzówkę a duże porcje przeciążają układ pokarmowy)
posiłki o stałej porze, w spokoju i powoli(pozwoli to na unormowanie pracy układu pokarmowego i wydalniczego)
umiarkowana temperatura potraw
jedz zawsze śniadanie(zapobiegnie to podrażnieniu śluzówki żołądka,przez kwasy wydzielane pod wpływem stresu np. w pracy)
unikanie potraw ciężkostrawnych i wzdymających
nie smażyć lecz gotować, dusić lub piec w folii
unikanie dużej ilości przypraw szczególnie ostrych
unikać używek typu alkohol,papierosy,kawa
wskazany jest ruch(ćwiczenie,spacery)dla pobudzenia ukł.pokarmowego
dostarczać ukł.pokarmowego pożytecznych bakterii probiotycznych,które ułatwiają trawienie i chronią przed chorobami(np. jogurty)
pić dziennie minimum 2 l wody mineralnej niegazowanej,również herbaty ziołowe,naturalne soki i kompoty(szczególnie ze śliwek suszonych)

Dodatkowo stosować błonnik czy to w potrawach czy kupić w aptece bez Rp(Colon C) na wzdęcia Ulgix(po posiłkach 4 kapsułki) oraz stosować probiotyki.

Tytuł:
Użytkownicy
Awatar użytkownika

Dieta stosowana od dawna, tryb życia dopasowany do systemu pracy, wszystko jak w zegarku. Jednakże z diety musiałam wykluczyć posiłki zawierające zbyt dużą ilość błonnika nawet jedno jabłko powoduje u mnie nagłe bule brzucha, wręcz skręt jelit, wymioty, bądź biegunkę, tak jakby coś nie chciało przepuścić resztek do wydalenia i to wszystko cofało by się powodując dolegliwości żołądkowe.
Nie jem potraw łatwo wzdymających, kasz kapusty, fasoli, grochu, owoców ze skórkami (ewentualnie miniaturowe ilości), ograniczone tłuszcze ponieważ w badaniu kału wyszły śladowe ilości kulek tłuszczu, mleka nie pijam jak już to wyjątkowo chude, jogurty też co niektóre, absolutnie nie mogę jeść jogurtów typu Activia. Kawę pije sporadycznie, papierosów nie palę, na stres mam dobre zajęcie do odreagowania i uspokojenia, ruchu mam wybitnie dużo...
Sama zastanawiałam się nad przerostem endometrium... ponieważ bule i jelito to lewa strona a jednocześnie nigdy w obrazowej kontroli jajeczkowania lewy jajnik nie wykazywał aktywności a także bule jelitowe i objawy bardzo często pokrywały się z cyklem tzn miesiączką oraz jajeczkowaniem.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 3 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]