forum medyczne

Forum medyczne. Porady medyczne. Forum psychologiczne. Lekarze.

Forum poświęcone chorobom, zdrowiu intymnemu, psychicznemu, nerwicom.

sklep medyczny

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 16 ] 
Autor Wiadomość
Użytkownicy

Witam
Wczoraj dowiedzialem się że najprawdopodobniej jestem chory na dne moczanową i przez lekarza zostałe tylko zaopatrzony w tabletki do zbicia mocznika z krwi i poinformowany o potrzebie wyeliminowania mięsa i podrobów. Więcej wyczytałem w internecie ale tez dokładnie nie wiem jak to powinno wygladać bo każdy inaczej interpretuje. wiem że powinienem trochę obniżyć wage bo przy wzroście 170cm waże 93-94km no i ograniczyć alkohole od których nie stronię.
Trochę wyczytałem że to dieta podobna do diety stosowanej przy niewydolności nerek czy to tam ma być czy jakas inna dieta ?
W wątku który założyłem tez tu na forum ale w innym dziale pisali mi ( za co dziękuję) że muszę ograniczyć kakao, mięso.

Ostatnio zmieniony 2011-11-19, 14:44 przez Kemuel, łącznie zmieniany 1 raz

Tytuł:
Ekspert
Ekspert
Awatar użytkownika

Zalecenia dietetyczne przy dnie moczanowej;
Dieta powinna zawierać odpowiednią ilość białka, tłuszczów i węglowodanów oraz witamin i składników mineralnych we właściwych proporcjach, a przy tym być pozbawiona produktów zawierających znaczne ilości związków purynowych. To właśnie z puryn powstaje w organizmie kwas moczowy. Zalecenia odnośnie regularności i pory spożywania posiłków nie odbiegają od standardowych, chory powinien jadać 4 - 5 posiłków dziennie, a kolację ok. 3 godziny przed snem.
Ważne jest wypijanie właściwej ilości wody , zwiększa ona wydalanie kwasu moczowego z moczem oraz zapobiega tworzeniu się kamieni w nerkach.
Wyeliminowanie z jadłospisu niektórych produktów pozwala obniżyć poziom kwasu moczowego we krwi:

Grupa produktów Produkty
MIĘSO Dozwolone w ograniczonych ilościach: szynka gotowana wieprzowa, mostek wołowy
Niedozwolone: cielęcina, jagnięcina, wołowina, karkówka, rostbef, wieprzowina, drób, podroby, dziczyzna, tłuste wędliny, parówki, kiełbasy, wywary z kości i mięsa, esencjonalne rosoły, galarety mięsne
RYBY Dozwolone w ograniczonych ilościach: flądra, lin, dorsz, mintaj, sandacz, pstrąg
Niedozwolone: karp, łosoś, makrela, sardynka, sola, szczupak, szproty wędzone, śledź, galarety rybne
PRODUKTY ZBOŻOWE Dozwolone: pieczywo razowe, pełnoziarniste, ryż, kasze, makarony pełnoziarniste, pieczywo chrupkie
Dozwolone w ograniczonych ilościach: pieczywo jasne, makarony
PRODUKTY MLECZNE Dozwolone: sery białe chude, mleko 1,5-2%tł., ,jogurty, kefiry, maślanki, mleko acydofilne
Niedozwolone: sery białe tłuste, sery podpuszczkowe, sery pleśniowe, sery topione, mleko 3,2%tł.
WARZYWA Dozwolone: wszystkie (z wyjątkiem opisanych jako niedozwolone)
Dozwolone w ograniczonych ilościach: warzywa kapustne
Niedozwolone: brokuły, brukselka, groszek zielony, kalafior, kukurydza, papryka, por, szpinak, szczaw, warzywa strączkowe, fasolka szparagowa
OWOCE Dozwolone: wszystkie (z wyjątkiem opisanych jako niedozwolone)
Dozwolone w ograniczonych ilościach: banan, melon
Niedozwolone: rabarbar
NAPOJE Dozwolone: wody mineralne, herbaty owocowe, soki owocowe
Dozwolone w ograniczonych ilościach: słabe napary herbaty lub kawy
Niedozwolone: alkohol, kawa naturalna, herbata czarna, kakao
SŁODYCZE Dozwolone w ograniczonych ilościach: biszkopt, ciasto drożdżowe, sernik z chudego sera, dżemy niskosłodzone
Niedozwolone: czekolada, ciastka, ciasta z kremami, cukierki itd., dżemy, marmolady, miód
TŁUSZCZE Dozwolone: oleje roślinne
Dozwolone w ograniczonych ilościach: masło, śmietana
Niedozwolone: tłuszcze zwierzęce (oprócz masła)
Źródło; " Dietetyka - żywienie zdrowego i chorego człowieka, Ciborowska H., Rudnicka A.
"Dna moczanowa - porady lekarzy i dietetyków", Pachołka L., Jarosz M.

Ostatnio zmieniony 2011-11-19, 20:56 przez gosiak242, łącznie zmieniany 1 raz

Wyświetl profil Wyślij prywatną wiadomość  

Tytuł:
Użytkownicy

No to pięknie , powyższa dieta to dla mnie masakra . Właśnie te wszystkie niedozwolone produkty były w moim menu i to w bardzo dużych ilosciach. Np śledzie uwielbiam w śmietanie z cebulką z ziemniakami , kakao piłem w dużych ilościach zwłaszcza na wieczór , mięsa , pasztety zwłaszcza pasztety - kanapki do pracy to 90% były z pasztetami,uwielbiałem makrelę wędzoną , zimne nogi w galarecie , no a teraz zupy myślalem że choć zupy np krupnik czy inne bede mógł jeść a tu nie. a co z alkoholem , wiem że piwo odpada a raz na jakiś czas można np jakieś wódki?
Ta dieta to prawie jak wegetarianizm - no ale trudno zdrowie i życie ważniejsze bedzie trzeba się zastosować.
zamówiłem przed chwilka książkę pt "Dna moczanowa. Poradnik dla pacjęta"tam jest sporo opisów , porad itp ale orócz tego są jeszcze przepisy na smaczne potrawy stosowane w dnie moczanowej - zobaczymy ..
ale zanim do mnie dotrze co myślicie o ziemniakach gotowanych i jajkach no gotowanych na twardo miękko, sadzonych bo nic o tym nie pisałaś Gosiak.

Ostatnio zmieniony 2011-11-20, 14:18 przez Kemuel, łącznie zmieniany 1 raz

Tytuł:
Ekspert
Ekspert
Awatar użytkownika

Jajka owszem ale nie smażone tylko gotowane najlepiej na miękko, można tez robić omlet na parze. A co do wódki -jak wypita z umiarem 3-4 kieliszki raz na kilka tygodni na pewno nie zaszkodzi zwłaszcza po ciężkim posiłku.

Tytuł:
Użytkownicy

mam jeszcze parę pytań odnośnie paru produktów/posiłków:
- czy mogę pić tonik np odgazowany?
- czy mogę jeść jajecznicę na maśle w małej ilości masełka?
- czy mogę jeść metkę na chlebie?
- czy mogę jeśc ogórki kiszone?
- grzyby z octu?

Tytuł:
Ekspert
Ekspert
Awatar użytkownika

Co do toniku- to jak już pić to właśnie odgazowany i pić go w małych ilościach maxymalnie 2 razy w tygodniu. Jajecznicę na maśle można ale też nie za często- lepiej ugotować jajko na miękko, czy przyrządzić na parze, albo po Wiedeńsku.Metka na chleb zabroniona- ma dużo tłuszczu i ostrych przypraw. Ewentualnie raz na tydzień ,tak samo produkty na occie nie wskazane.Ogórki kiszone można jak najbardziej jeść najlepiej te domowe.

Tytuł:
Użytkownicy

a jeszcze jedno pytanko:
wszędzie piszą że można kapustę surową i kapustę kiszoną a można z tych produktów zrobić bigos więc czy mozna zajadać się bigosem?

Tytuł:
Ekspert
Ekspert
Awatar użytkownika

Hm.. zależy co sie doda do tego bigosu.Jak duzo tłustej kiełbasy czy boczku mięsa to radziłabym takiego ,, bigosiku'' unikać.

Tytuł:
Użytkownicy

żona starała się bardzo mało dać boczku i kiełbasy a smalcu wcale tylko to co się wytopiło z kiełbasy i boczku ale była to mała patelnia
muszę przyznać że w internecie jest trochę przepisów i porad co można a czego nie można ale można też natknąć się na sprzeczne informacje np na jednej stronie produkt jest zabroniony a na innej dozwolony - zwariować można
zakupiłem książkę Konrada Kokurewicza ale tam też jest wyszczególnione co można czego nie, ile puryn jest w jakich produktach ale to dla mnie jeszcze za mało - nigdy nie musiałem uważać na dietę więc to dla mnie wielki kłopot

Tytuł:
Ekspert
Ekspert
Awatar użytkownika

Z początku na pewno będzie Panu ciężko zmienić nawyki żywieniowe- ale z czasem można się przyzwyczaić ;-) Jak zje Pan bigosik czy nawet kiełbaske itp.. raz na jakiś czas na pewno aż tak bardzo nie zaszkodzi.Pozdrawiam.

Tytuł:
Użytkownicy

Jeszcze jedno i chyba już ostatnie pytanko ( nie chcę nadwyrężać cierpliwości) a jak jest z łagodnymi zupkami "chińskimi" tymi z makaronem ?
jest to prosta i szybka w przygotowaniu zupka która na jakiś czas pozwala zaspokoic głód a w składnikach chyba nie ma za dużo tych puryn bo tam tylko jakiś makaron , troszeczkę oleju smakowego i trochę przypraw?
Jak właśnie z nimi jest można czy nie?

Tytuł:
Ekspert
Ekspert
Awatar użytkownika

Ja zupki chińskie nie polecam- nie mają prawie wcale wartości odżywczych (sama chemia) i dużo soli. Więc nie są wskazane w diecie.

Tytuł:
Użytkownicy

witam.dzis z mezem dowiedzielismy sie ze maz ma dne moczanowa. :-? lekarz kazal zastosowac diete patrzylam na internecie ale jest tam tak duzo tego i kazdy pisze co innego.mam pytanie czy moze jesc ziemniaki?maz buntuje sie i mowi ze bedzie jadl to samo co ja.nie wiem co konktretnie moze jesc ale postanowilam ze bede mu gotowac dietetyczne dania i sama bede tez to jadla zeby bylo mu razniej i zeby nie buntowal sie,moze ktos mi podpowie co moze jesc aczego nie.dziekuje za odpowiedz.

Tytuł:
Ekspert
Ekspert
Awatar użytkownika

Prosze byc spokojną mąż może jeść ziemniaki. A co do ogólnych wskazań co do diety - w sieci jest wiele. Zalezy to od autorów i źródeł.Najlepszym rozwiazaniem jest urozmaicona dieta jak się zje raz czy dwa produkt który w pewnym źródle jest niewskazany a w drugim żródle piszą, że można jeść nic się nie stanie. Ogólnie dieta powinna być łatwostrawna - i to jest podstawowe założenie.
Dodatkowo :
Produkty w szczególności wskazane w diecie u osób z dną moczanową: mleko, sery białe, żółte, tłuszcze, produkty zbożowe, większość warzyw (w tym ziemniaki), większość owoców, ziarna i orzechy, salami, szynka gotowana.

Produkty, które należy spożywać z umiarem to:
mięsa, ryby i wędliny, dynia, fasolka szparagowa zielona, jarmuż, kapusta banan, melon

W sposób szczególny należy unikać natomiast:
ryb tłustych, ryb wędzonych, cielęciny, jagnięciny, wieprzowiny, drobiu, brokułów, brukselek, kalafiora, kukurydzy, papryki, pora, szpinaku oraz
napojów alkoholowych
Pozdrawiam

Tytuł:
Użytkownicy

dziekuje za odpowiedz.mam nadzieje ze pomoze ta dieta.zastanawiam sie dzis caly dzien czy po zastosowaniu jej bedzie jakas poprawa.mam nadzieje ze tak.ale najgorsze jest to ze maz sie buntuje ale jesli nie chce cierpiec to bedzie musial zmienic swoja diete.pozdrawiam

Użytkownicy

Ja mam od kilku lat problemy z dną moczanową. Najlepszym rozwiązaniem na złagodzenie objawów jest dla mnie odpowiednia dieta.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 16 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]