forum medyczne

Forum medyczne. Porady medyczne. Forum psychologiczne. Lekarze.

Forum poświęcone chorobom, zdrowiu intymnemu, psychicznemu, nerwicom.sklep medyczny
Strefa czasowa UTC [letni]
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 1 ] 
Autor Wiadomość
Post: 2013-03-15, 06:50 
Offline
Użytkownicy

Rejestracja: 2011-02-01, 22:05
Posty: 30465
Objawy depresji często występują u chorych na schizofrenię, istotnie wpływając na stres i dyskomfort związane z tą chorobą. Mimo to te objawy są również często niedostrzegane, nie są w wystarczającym stopniu uwzględniane przez obowiązujące obecnie systemy klasyfikacji, nie zawsze również uwzględnia się ich występowanie podczas planowania leczenia. Autorzy omawiają nozologię, implikacje praktyczne i kliniczne związane z różnicowaniem objawów, a także rolę czynników przyczynowych oraz mogących utrudniać ustalenie rozpoznania, w tym także czynników jatrogennnych, jako możliwych celów interwencji terapeutycznych. Przedstawiono przegląd dostępnych danych dotyczących farmakoterapii oraz oddziaływań psychospołecznych zalecanych w terapii objawowej depresji występującej u chorych na schizofrenię.

Choć depresja często współwystępuje ze schizofrenią, to w praktyce klinicznej nierzadko pozostaje niedostrzeżona. Po części przyczyną jest to, że jedną z podstawowych cech schizofrenii jest swoiste zaburzenie afektywne związane z trudnością uzewnętrzniania emocji. Ponadto restrykcyjny charakter kryteriów diagnostycznych DSM-IV-TR pozwala na formalne rozpoznanie współwystępujących zaburzeń nastroju jedynie wówczas, gdy pacjent spełnia wszystkie wymagania dla rozpoznania tego typu zaburzeń. Na przykład rozpoznanie epizodu dużej depresji wymaga, zgodnie z kryteriami DSM-IV-TR, aby obniżony nastrój lub brak zainteresowań trwał bez przerwy przez dwa tygodnie, do tego wymaga się jeszcze występowania wielu innych objawów zespołu depresyjnego. Jeśli przyjmiemy, że depresję należy rozpoznawać jedynie wówczas, gdy udaje się stwierdzić wszystkie jej objawy, to częstość występowania dużej depresji w przebiegu schizofrenii można ocenić na 25%. Innym problemem jest nakładanie się objawów schizofrenii i zaburzeń afektywnych, bez jednoznacznej,wyraźnej linii podziału. W rzeczywistości u wielu chorych na schizofrenię obserwuje się „lżejsze” postaci depresji, niekoniecznie spełniające kryteria diagnostyczne, ale mimo to będące przyczyną istotnego dyskomfortu i cierpienia. Osoby takie rzadko są uczestnikami badań klinicznych, co sprawia, że klinicyści przy rozpoznawaniu zaburzeń afektywnych w przebiegu schizofrenii muszą polegać na danych zebranych w badaniach z udziałem mało reprezentatywnych grup chorych w pełni spełniających kryteria DSM.
Inna trudność nozologiczna jest związana z tym, w jaki sposób DSM radzi (lub nie radzi) sobie z rozpoznaniem psychozy schizoafektywnej. Opisana po raz pierwszy przez Kasanina psychoza schizoafektywna jest przyczyną problemów komitetów opracowujących DSM już od dziesiątek lat. W klasyfikacji DSM III była to jedyna duża choroba, dla której nie podano zoperacjonalizowanych kryteriów rozpoznawania. Kiedy wreszcie w roku 1987 takie kryteria zostały wprowadzone w ramach DSM-III-R przyjęto bardzo restrykcyjny zestaw wymagań.To samo podejście stosowano w kolejnych wersjach DSM,a DSM-IV-TR wymaga rozpoznania pełnego zespołu zaburzeń afektywnych (duża depresja, mania, epizod mieszany), występowania rzeczywistych objawów pozytywnych (kryterium A objawów koniecznych dla rozpoznania schizofrenii) i objawów psychotycznych pod nieobecność objawów zaburzeń nastroju. We wstępnym szkicu do wersji DSM-5 uwzględniono inne ograniczenie, zgodnie z którym objawy zaburzeń afektywnych miałyby występować co najmniej przez 30% całkowitego czasu trwania choroby. Żadne z tych ograniczeń nie jest przydatne z punktu widzenia klinicysty, dlatego też praktycy zazwyczaj ignorują te kryteria, często decydując się na rozpoznanie psychozy schizoafektywnej ze względu na mniej stygmatyzujący,w porównaniu ze schizofrenią, charakter tego rozpoznania i opierając rozpoznanie na stwierdzeniu określonych objawów, więcej na ten temat poniżej [w Polsce dodatkowym problemem jest całkowity brak refundacji dla osób z rozpoznaniem psychozy schizoafektywnej, w związku z tym jest to rozpoznanie niezwykle mało popularne – przyp. tłum.].
David Castle, Peter Bosanac
David Castle, szef Katedry Psychiatrii St Vincent’s Mental Health Service, Melbourne i Uniwersytetu w Melbourne.
Przedrukowano z: Advances in psychiatric treatment (2012), vol. 18, 280–288
Cd. w numerze: Psychiatria po Dyplomie 2013; 10 (7): 36-44


Na górę
 Wyświetl profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 1 ] 

Strefa czasowa UTC [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  


sklep medycznyTechnologię dostarcza phpBB3® Forum Software © phpBB Group