forum medyczne

Forum medyczne. Porady medyczne. Forum psychologiczne. Lekarze.

Forum poświęcone chorobom, zdrowiu intymnemu, psychicznemu, nerwicom.

sklep medyczny

Strefa czasowa UTC [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 18 ] 
Autor Wiadomość
Użytkownicy

Właśnie odebrałam wynik biopsji guzka tarczycy. Bardzo proszę o pomoc w wyjaśnieniu czy to jest rak? Jestem przerażona.

Rozpoznanie: atypowa zmiana w lewym płacie tarczycy wymagająca weryfikacji histopatologicznej. Przed zabiegiem konieczne jest badanie poziomu CEA i calcytoniny w surowicy krwi.
Opis: Punkt zawiera komórki nabłonkowe rozproszone i tworzące płaty o powiększonych jądrach z obecnością drobnoziarnistej chromatyny. Nieliczne wokuole śródjądrowe. Cytoplazma obfita, delikatnie kwasochłonna. Nieliczne grudki kwasochłonnej substancji. Pojedyncze zwapnienia.

Pół roku temu miałam robione markery i wyszły w normie - kalcytonina *2pg/ml, a CEA 1,99ng/ml

W usg, które robiłam 4 miesiące temu wyszło niby wszystko ok. Płat lewy zawiera lito-torbielowaty guzek o wym. 21x14x16 mm* część lita normoechogeczna + torbielowate ogniska zwyrodnienia koloidowego. Poza opisanym guzkiem struktura miąższu jednorodna, normoechogeniczna. Okoliczne węzły chłonne niepowiększone.

Wyświetl profil Wyślij prywatną wiadomość  

Tytuł:
Ekspert
Ekspert

Obraz z biopsji BACC jest niejednoznaczny i wymaga weryfikacji. Niestety wymaga weryfikacji przez usunięcie zmiany a następnie poddać badaniu histopatologicznemu.Wynik badania pozwoli na wdrożenie odpowiedniego leczenia.
Ogólne badanie (z poprzednim) wskazuje na zmianę typu łagodnego.

Tytuł:
Użytkownicy

Bardzo, bardzo dziękuję. Już mi lepiej.
A czy powinnam zrobić ponownie markery, czy wystarczą wyniki z kwietnia?

Tytuł:
Ekspert
Ekspert

Wskazane zrobić ponowne badanie,tak dla pewności.Ale to już wykonają w szpitalu.

Tytuł:
Użytkownicy

A mogłabym jeszcze prosić o wyjaśnienie, jak wygląda operacja takiej zmiany na tarczycy? Czy długo przebywa się w szpitalu, czy wycinać trzeba całą tarczycę, czy po operacji długo dochodzi się do siebie?
Z góry bardzo sedrdecznie dziękuję

Tytuł:
Ekspert
Ekspert
Awatar użytkownika

Dopiero w czasie zabiegu ocenia się zakres wykonywanej operacji.Sama hospitalizacje trwa ok 3 dni.Zasadniczo po 5-7 dniach można już kursowaćale bez przeciążeń(dźwigania)Oczywiście jest się jeszcze słabym ale z każdym dniem będzie lepiej.

Tytuł:
Użytkownicy

A jak długo jest się na zwolnieniu po takim zabiegu?

Tytuł:
Ekspert
Ekspert

Zwykle 30 dni ale czasem się przedłuża do 3 miesięcy.

Tytuł:
Użytkownicy

A jak długo po zabiegu usunięcia guza tarczycy pozostaje się w szpitalu?
Bardzo dziękuję za dotychczasowe odpowiedzi.

Tytuł:
Ekspert
Ekspert

carboczar pisze:
Sama hospitalizacje trwa ok 3 dni.

Tytuł:
Użytkownicy

Witam i ponownie proszę o pomoc...
Jestem po operacji tarczycy, najpierw usunięto mi płat lewy z cieśnią, a po miesiącu również płat prawy.
W płacie lewym w wyniku hist.pat. stwierdzono raka brodawkowatego, wariant pęcherzykowy, otorebkowany pT1b z inwazją torebki płata lewego tarczycy. Guz średnicy 1,4 cm oddalny od lewego preparatu o mniej niż 0,1 cm - JEST TO DLA MNIE CIEMNA MAGIA, POZA TYM, ŻE MAM RAKA. BARDZO PROSZĘ O WYJAŚNIENIA. Czy to, że guz był otorebkowany to dobrze???
W płacie prawym przed usunięciem w USG stwierdzono: Płat prawy o obj. 8 ml. W jego obrębie dwa hipoechogenne (???) guzki:
- w biegunie dolnym śr. 6mm
- na granicy z pozostawionym fragmentem węziny śr. 7 mm - ze zwapnieniami.
Szyja bez atypowych , powiększonych węzłów chłonnych.
Dodam, że obecnie oczekuję na wynik histo.pat. prawego płata, czy tam też będzie rak (biorąc pod uwagę badanie USG)?
Coraz bardziej się boję i nie wiem, co dalej. Wiem tylko, że leczy sie to jodem, wiem również o przerzutach, które mogą być. Ostatnio bardzo bolą mnie stawy, zwłaszcza w nadgarstku i kolanie. Leczę się od dłuższego czasu u reumatologa, który na podstawie dotychczasowych badań (jeszcze nie wie o raku) podejrzewa początki RZS (w badaniu krwi - czynnik reumatoidalny ilościowo mam ponad 330 IU/ml przy normie mniej niż 14, kwas moczowy 4,5 (norma 2,5-5,7), CRP 1,25 (norma <5)
Czy ból stawów to mogą być przerzuty?
Bardzo proszę o odpowiedź i z góry dziękuję.

Tytuł:
Ekspert
Ekspert

Egi1 pisze:
W płacie lewym w wyniku hist.pat. stwierdzono raka brodawkowatego, wariant pęcherzykowy, otorebkowany
Pomijając fakt że zmiana jest typu złośliwego o tyle dobrze że otorebkowana czyli w granicach bez naciekania innych narządów czyli bez przerzutowa,inaczej można określić jako rosnący,rozprężająco w obrębie tkanki.W tym przypadku rokowania są dobre.
Strona prawa w badaniu usg wskazuje na zmiany typu zapalnego z podejrzeniem torbieli,tak że tu nie powinny wystąpić zmiany typu nowotworowego.
Jeśli idzie o RZS to podwyższone miano może występować tez z powodu tarczycy,tu nie jest wynik jednoznaczny i może być RZS ale nie musi.

Tytuł:
Użytkownicy

Dziękuję za odpowiedź.
Czy to, że zmiana była otorebkowana, czyli nie zrobiła przerzutów, została wycięta cała tarczyca, to znaczy, że jod nie będzie koniczny? Jak dalej może wyglądać leczenie? I czy powinnam ponowić badanie czynnika reumatoidalnego?
pozdrawiam

Tytuł:
Ekspert
Ekspert

W przypadku tyreoidektomii,wskazane jest regularne sprawdzanie poziomu TSH,wykonaniu scyntygrafii i stosowaniu hormonalnej terapii zastępczej(leków z gr.tyroksyn jak np.Euthyrox.)

Ostatnio zmieniony 1970-01-01, 01:00 przez dimedicus, łącznie zmieniany 1 raz

Tytuł:
Użytkownicy

Rozumiem, że pojęcie tyreoidektomii oznacza całkowite usunięcie tarczycy?
Scyntygrafię będę miała wykonaną łącznie z USG tarczycy (nie bardzo wiem po co, skoro tarczycy już nie ma).
W jakim celu wykonywana ma być scyntygrafia, czy po to, aby pokazać ewentualne przerzuty? I co później? Tylko badanie pozimu TSH i leki (obecnie przyjmuję nad czczo 1 tabl. eltroxinu 100 mikrogramów)?
W takim razie kiedy czy będę też musiała dotać jod? Od czego zależy leczenie jodem?
Z góry dziękuję za wyrozumiałość.

Tytuł:
Ekspert
Ekspert

Egi1 pisze:
W jakim celu wykonywana ma być scyntygrafia, czy po to, aby pokazać ewentualne przerzuty?
jest to standardowa procedura,tak na wszelki przypadek,czy wszystko zostało przeprowadzone prawidłowo.Jako leczenie uzupełniające wskazane jest leczenie jodem

Tytuł:
Użytkownicy

Witam,
za dwa tygodnie mam pojawić się w szpitalu na leczeniu radiojodem z powodu raka tarczycy (wycięty w październiku ubiegłego roku). Stąd moje pytanie, jak wygląda pobyt na oddziale i leczenie radiojodem? Czy konieczna jest i jeśli tak, to jak długa, konieczne jest odseparowanie od dzieci? Jak długo trwa później L4?
Z góry dziękuję za odpowiedzi i pozdrawiam

Tytuł:
Ekspert
Ekspert

.Leczenie 131J jest proste,otrzymuje się kapsułkę z jodem doustnie.Następnie do tygodnia czasu należy ograniczyć przebywanie w miejscach publicznych,wskazane sypianie osobno i najlepiej nie kontaktować się z dziećmi do lat 2 i kobiet ciężarnych,również aby dzieci starsze również nie przebywały w otoczeniu Pani(dobrym stanem jest aby dzieci przez tydzień mieszkały gdzie indziej ostatecznie w drugim pomieszczeniu.Posiłki może Pani przygotowywać dla rodziny ale lepiej jest jadać osobno.Ważna jest higiena ze względu na wydalanie z moczem i kałem.(spłukiwać i dobrze myć ręce)Zwolnienie do 7 dni.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 18 ] 

Strefa czasowa UTC [letni]